Wysyłasz paczkę za granicę? Sprawdź, o czym musisz pamiętać! 

O czym koniecznie należy pamiętać, korzystając z usług kuriera międzynarodowego? Jak odpowiednio zapakować paczkę, by przetrwała nawet kilkudniowy transport? Zapoznaj się z naszymi radami, dzięki którym wysyłka zagraniczna będzie dla Ciebie jak bułka z masłem!

Przesyłki zagraniczne coraz szybsze i tańsze

Zacznijmy od obalenia kilku mitów. Pierwszy z nich to przekonanie, że przesyłki zagraniczne są drogie, a nie ma żadnej gwarancji, że dotrą bezpiecznie. Drugi – wysłanie paczki za granicę to skomplikowana procedura. Oba stwierdzenia obecnie niewiele mają już wspólnego z prawdą. Przede wszystkim dzięki doskonałej informatyzacji, wielopoziomowa współpraca firm kurierskich przebiega bardzo sprawnie, a przesyłki są równie bezpieczne, jak te krajowe. Nowoczesna logistyka polega natomiast na optymalnym doborze metod transportu, co pozwala na wybór najkorzystniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o cenę i czas przewozu. Ponadto liczba firm świadczących usługi kurierskie wpływa pozytywnie na niską cenę ich usług. Aby przekonać się na własne oczy, że wysyłka za granicę jest bardzo korzystna cenowo, sprawdź nasz cennik przesyłek zagranicznych.

Pomóż kurierowi: zapakuj dobrze paczkę…

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, niż przygotować paczkę do wysyłki. I oczywiście – pełna zgoda, jeśli wiemy, jak zrobić to odpowiednio. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wysyłek zagranicznych – muszą one przetrwać bowiem dłuższy transport. Od opakowania zależy, czy paczka dotrze w całości, nieuszkodzona i pod odpowiedni adres.

Od czego więc zacząć? Od wypełnienia wewnętrznego paczki. Ono zapobiega przesuwaniu się przedmiotu wewnątrz, amortyzuje wstrząsy, gwarantuje, że paczka pod wpływem nacisku wywieranego przez inne paczki z góry, nie zgniecie się. To, jakie wypełnienie wybierzemy, zależy od przedmiotu, jaki wysyłamy i naszego budżetu. Jeśli przesyłamy kruche, delikatne i wartościowe przedmioty wybierzmy wypełniacze profesjonalne: małe styropianowe kostki, tzw. flopaki lub skropaki, większe styropianowe stelaże do zabezpieczania dużego, często nietypowego sprzętu, lub foliowe poduszki, które są bardzo lekkie i doskonałe do zabezpieczania przedmiotów o obłych kształtach. Jeśli z kolei musimy zdecydować się na nieco tańsze rozwiązanie, do stworzenia wypełnienia możemy wykorzystać elementy opakowania paczek, które otrzymaliśmy, kawałki gazet, papier z niszczarki, ścinki tkanin czy nawet trociny. Takie recyklingowe rozwiązania są bardzo proste i nic nie kosztują. Pamiętajmy jednak, że mogą niedostatecznie chronić bardzo kruche czy wartościowe przedmioty.

Następnym krokiem jest wybór opakowania zewnętrznego. Możemy wybierać spośród kartonów o różnych rozmiarach – wybierajmy jednak te z grubej, co najmniej trójwarstwowej tektury.

… i odpowiednio zaadresuj paczkę

Każdy, kto kiedykolwiek wysyłał zwykły list lub paczkę, wie, że kluczowe jest odpowiednie zaadresowanie naszej przesyłki. Szczególnie istotne jest to w przypadku paczki zagranicznej. Najważniejsze, by dokładnie sprawdzić dane – informacje o adresacie nie mogą zawierać żadnych błędów. Dane adresowe wprowadzamy do systemu już na portalu wysyłkowym, za pośrednictwem którego będziemy wysyłać naszą paczkę, np. Europaczka.pl. System automatycznie generuje nam odpowiednią etykietę, którą następnie należy nakleić na przesyłkę. Ważne, by umieścić ją w dobrze widocznym miejscu – to ułatwi pracę kurierowi. Na tak przygotowaną paczkę nie nanosimy już adresu ręcznie – wystarczy sama etykieta. I gotowe!

Czego nie wolno przesłać kurierem za granicę?

Wysyłając paczkę za granicę, należy zapoznać ze spisem przedmiotów zabronionych w przesyłkach kurierskich. Są to m.in. pieniądze, papiery wartościowe, wyroby jubilerskie, dzieła sztuki, antyki, wyroby tytoniowe, alkohol, środki psychoaktywne, a nawet… rośliny. Szczegółowy wykaz produktów wyłączonych z usługi kurierskiej dostępny jest zazwyczaj na stronie internetowej firmy kurierskiej. Musimy mieć świadomość tego, że przesyłki międzynarodowe są kontrolowane znacznie częściej, niż przesyłki krajowe. Warto więc zadbać o to, by nasza paczka była zgodna z przepisami i by dotarła na pewno do adresata!