Towary wyłączone z transportu – tych rzeczy nie wyślesz kurierem!

Niektórych produktów nie można wysłać, korzystając z oferty firmy kurierskiej. Lista towarów zabronionych w przesyłkach znajduje się w regulaminie każdego brokera kurierskiego i każdej firmy kurierskiej. Wysyłasz paczki międzynarodowe? Poznaj towary, których kurier nie przyjmie.

butelki

Alkohol i leki – tego kurier nie dostarczy

Towary wyłączone z transportu to alkohol i leki. Dlaczego nie można ich umieszczać w paczkach? W przypadku alkoholu sprawa jest prosta – butelki najczęściej są szklane. Nawet jeżeli na przesyłce znajdzie się oznaczenie, że zawiera ona szkło, to i tak istnieje możliwość jej przypadkowego uszkodzenia. Wówczas jednak alkohol wylewający się z paczki mógłby uszkodzić inne przesyłki.

Do towarów, których nie przyjmie kurier, zaliczają się również leki. Powodem jest krótki termin przydatności takich produktów. Dodatkowo niektóre leki – by były bezpieczne dla pacjenta – muszą być przechowywane w optymalnej temperaturze. Standardowo ani broker kurierski, ani żadna firma kurierska nie gwarantują takich warunków na czas transportu zwykłej przesyłki.

Papierosy, narkotyki i środki psychotropowe – produkty, których nie wyślesz kurierem

Niektóre firmy kurierskie mogą zgodzić się na współpracę ze sklepami internetowymi w zakresie dostarczania alkoholi (wówczas wymagane są specjalne opakowania). Ten wyjątek nie dotyczy jednak papierosów – ani klienci indywidualni, ani sklepy nie mogą umieszczać w nadawanych przesyłkach tej używki. To towar bezwzględnie wyłączony z transportu.

W przypadku narkotyków i środków psychotropowych sprawa jest prosta – to produkty zakazane. Inaczej mówiąc, to towary, których nie tylko nie przyjmie ani broker kurierski, ani firma kurierska, ale też próba wysłania wymienionych produktów wiązać się będzie dla nadawcy z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Wartościowe produkty – również poza listą rzeczy dozwolonych

Zastanawiasz się, czego jeszcze nie wyślesz kurierem? Na liście towarów wyłączonych z transportu znajdują się również produkty wartościowe. Należą do nich m.in. metale szlachetne, papiery wartościowe, antyki czy dzieła sztuki. Dlaczego firmy kurierskie nie chcą dostarczać dóbr należących do tej grupy? Powodem jest ich wartość.

Broker kurierski posiada ubezpieczenie – w firmie Europaczka każda przesyłka jest ubezpieczona do równowartości kwoty 500 euro. Gdyby jednak doszło do kradzieży lub zniszczenia kartonu zawierającego bardzo cenne rzeczy, trudnością byłoby oszacowanie ich wartości. Z tego względu firmy kurierskie rezygnują z przewozu przedmiotów cennych i o unikalnej wartości.

Czego nie wyślę kurierem? Wśród zakazanych towarów materiały żrące i łatwopalne

Również względy bezpieczeństwa nie pozwalają brokerom kurierskim i firmom kurierskim przyjmować niektórych produktów. Chcesz wysłać akumulator samochodowy za granicę? Nie będziesz mógł nadać takiej przesyłki kurierem. Powodem jest bezpieczeństwo zarówno pracowników, którzy będą mieli styczność z paczką, jak i pozostałych przesyłek znajdujących się w magazynie.

Listę materiałów żrących i łatwopalnych warto sprawdzać systematycznie. Jeżeli często wysyłasz np. części samochodowe, przed każdą wysyłką warto zorientować się, czy przepisy dotyczące międzynarodowego przewozu takich produktów nie zostały znowelizowane. Zmiany mają miejsce z częstotliwością co 2 lata.

Zwierzęta i rośliny – ich także nie wyślesz kurierem

Przewożenie zwierząt wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków. Tymczasem firmy kurierskie nie dysponują ani specjalnymi pojazdami, ani też nie mogą opiekować się zwierzęciem w czasie podróży. Z tego względu w regulaminach obowiązujących u większości brokerów kurierskich można spotkać się z zapisem, zgodnie z którym przewóz zwierząt jest wykluczony.

Powyższa zasada odnosi się również do roślin. Firmy kurierskie najczęściej rezygnują z przewozu roślin, gdyż w trakcie transportu mogłoby dojść do ich uszkodzenia. Dodatkowo w okresie jesienno-zimowym roślinom trzeba zapewnić optymalne warunki. Tymczasem flota samochodowa firm kurierskich zwykle nie jest dostosowana do przewozu takich towarów.

Oferta EuroPaczki to tanie przesyłki zagraniczne.