Koszt przesyłki międzynarodowej – co na niego wpływa?

Każdego dnia nadawanych jest tysiące paczek kurierskich, nie tylko krajowych, ale także zagranicznych. Kurierskie przesyłki międzynarodowe cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród firm, jak i klientów indywidualnych. Polskie firmy eksportują swoje towary, ludzie wysyłają paczki członkom swoich rodzin, którzy przebywają za granicą. Wszystko za sprawą korzystnych cen i przejrzystych warunków świadczenia usług. Co wpływa na koszt takiej przesyłki międzynarodowej?

Stos monet

Wymiary i wagi paczki

Jednym z najważniejszych czynników, które mają wpływ na cenę przesyłki, jest oczywiście sama paczka, a dokładniej jej wymiar i waga. Z reguły im większa i cięższa, tym cena wyższa. Przed nadaniem przesyłki zawsze warto dokładnie sprawdzić przesyłki zagraniczne cennik. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że zarówno wymiar, jak i waga paczki mają pewne ograniczenia, których należy się trzymać. Nieprzestrzeganie wymaganych warunków przesyłki może skutkować nałożeniem dodatkowej opłaty, czy nawet odrzuceniem nadania przesyłki. Karton nie powinien być mniejszy niż 15 cm x 11 cm x 1 cm i nie większy niż 120 cm x 60 cm x 60 cm. Ponadto jego waga nie powinna przekroczyć 30 kg. Przekroczenie dozwolonych wymiarów paczek wiąże się z uznaniem paczki za niestandardową i co za tym idzie – obciążenia jej opłatą dodatkową.

Miejsce doręczenia

Kolejnym czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na koszt przesyłki, jest docelowe miejsce doręczenia paczki. Różni się ono w zależności od kraju (opłaty za paliwo, przejazd płatnymi odcinkami trasy, etc.). Cenę za przesyłkę międzynarodową można jednak sprawdzić w szybki i prosty sposób, korzystając z cenników online. W niektórych sytuacjach, takich jak doręczenie w określone regiony danego państwa (np. w Niemczech do miejscowości o kodach: 18565, 27499, 25992, etc.) może pojawić się opłata dodatkowa. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że w niektórych krajach nie ma możliwości doręczenia paczki w konkretne rejony (np. Sardynia 08010-08100, 09010-09049, etc.). Wszystkie tego typu informacje znajdują się w szczegółowych cennikach dla danego państwa.

Opcje dodatkowe

Koszt przesyłki międzynarodowej jest różny dla klientów indywidualnych i klientów biznesowych. Decydując się na stałą współpracę, można otrzymać atrakcyjną ofertę z jeszcze niższymi stawkami za nadanie przesyłek. Inną opcją, która ma wpływ na cenę paczki, jest tzw. SPERRGUT, czyli dodatkowa opłata za poszczególne przesyłki, które nie mają standardowego wymiaru lub są zapakowane w inny sposób, niż karton o regularnych wymiarach oklejony taśmą. Mowa tu m.in. o przesyłkach: z dołączonymi luźnymi elementami do opakowania, które nie są w pełni spakowane, które nie są w ogóle opakowane, ale można je swobodnie przewozić (np. materace, opony), o nierównej powierzchni, w opakowaniach o przekroju trójkąta, które składają się z kilku różnych paczek powiązanych ze sobą.

Opłaty stałe

Waga, rozmiar paczki, miejsce doręczenia czy usługi dodatkowe to nie wszystkie elementy, które mają wpływ na koszt międzynarodowej przesyłki kurierskiej. Cena za doręczenie zawiera także czynnik ludzki, a więc osoby, które te paczki dostarczają, które pracują w sortowniach czy które dbają o wysoką jakość obsługi klienta i którym należy się stosowne wynagrodzenie.

Podsumowując

Koszt przesyłki międzynarodowej zależny jest od wielu czynników. Część z nich to koszty stałe, na które klient nie ma wpływu, a część dotyczy bezpośrednio realizowanej usługi, czyli przewozu paczki o określonych wymiarach do konkretnego miejsca. Pomimo tego, dzięki coraz większej popularności przesyłek zagranicznych, można skorzystać z atrakcyjnych cen oraz korzystnych warunków, które oferuje broker kurierski. EuroPaczka to tanie przesyłki zagraniczne.