Wysyłka bagażu kurierem, czyli jak uniknąć wysokich opłat za nadbagaż

Stopniowe znoszenie obostrzeń i ograniczeń w przemieszczaniu się sprawia, że coraz więcej osób powoli zaczyna planować podróże – nie tylko krajowe, ale też zagraniczne. Niestety podróż busem, autobusem czy samolotem zawsze wiąże się z limitem bagażu, który można zabrać. Szczególne ograniczenia funkcjonują w tanich liniach lotniczych – w cenę biletu zwykle wliczony jest wyłącznie niewielki bagaż podręczny. Przewóz większej ilości rzeczy wiąże się niestety z dodatkowymi – często bardzo wysokimi – opłatami za tzw. nadbagaż, czyli bagaż dodatkowy. Jak w takim razie ominąć limity ustanawiane przez przewoźników i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze? Sposobem na to jest wysyłka bagażu kurierem. Ile możesz zaoszczędzić? Jak przygotować bagaż do wysyłki? Dowiesz się tego z naszego poradnika!

Czym jest nadbagaż i jak się go ustrzec?

Przez nadbagaż przewoźnicy lotniczy rozumieją bagaż, który przekracza ustalone przez nich limity. Nie zawsze są to wyłącznie limity wagowe – przewoźnicy najczęściej ustalają również inne ograniczenia, np. rozmiarowe lub ilościowe. Jak możesz się ustrzec nadbagażu i tym samym dużej dopłaty? Jedynym sposobem jest zabranie ze sobą wyłącznie najważniejszych rzeczy, czyli tzw. bagażu podręcznego. Za ten typ bagażu nie zapłacisz ani złotówki.

To, czy będziesz musiał dopłacić za przewóz bagażu, w dużej mierze zależy również od przewoźnika, jakiego wybrałeś. Przykładowo tanie linie lotnicze pobierają opłaty również od tzw. dużego bagażu podręcznego. Jeżeli nie chcesz narażać się na dodatkowe koszty, pamiętaj, aby sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika, jak wygląda u niego kwestia nadbagażu. Dobrym pomysłem jest też wysyłka bagażu kurierem – to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż przewóz rzeczy w luku samolotowym.

Bagaż kurierem kontra samolotem – zasady

Zastanawiasz się, ile za nadbagaż zapłacisz u przewoźnika lotniczego, a ile wysyłając bagaż kurierem? Każda linia lotnicza ustala własny cennik – informacje znajdziesz na stronie internetowej tego przewoźnika, z którym zamierzasz podróżować. Ogólne zasady są jednak takie:

 • tanie linie lotnicze mają zwykle stałą stawkę za każdy kilogram nadbagażu,
 • linie rejsowe uzależniają opłatę za nadbagaż od długości trasy przelotu,
 • jako pasażer możesz obniżyć cenę za dodatkowy bagaż, dokonując przedpłaty (np. LOT oferuje aktualnie zniżkę w wysokości 20 proc. – oferta Mój Dodatkowy Bagaż).

Koszt wysłania bagażu kurierem również jest uzależniony od kilku czynników. Zarówno brokerzy, jak i firmy kurierskie przygotowują cenniki. Zgodnie z nimi cena przesyłki zagranicznej zależy od:

 • docelowego kraju, do którego ma ona zostać dostarczona,
 • wagi przesyłki – im paczka jest cięższa, tym przesyłka będzie droższa.

Jeżeli często wysyłasz przesyłki kurierem, możesz też obniżyć jednostkowy koszt wysłania paczki, negocjując ceny.

Wysyłka bagażu kurierem i samolotem – koszty

Ile zaoszczędzisz, jeżeli wysyłka bagażu odbędzie się kurierem? Jeżeli planujesz powietrzny rejs międzynarodowy, to za dodatkową sztukę bagażu w LOT zapłacisz:

 • 325 zł – jeżeli bagaż waży max. 23 kg i ma do 158 cm,
 • 630 zł – jeżeli bagaż ma powyżej 23 kg (max. 32 kg) i ma do 158 cm lub ma max. 23 kg i więcej niż 158 cm,
 • 930 zł – jeżeli bagaż ma powyżej 23 kg (max. 32 kg) lub więcej niż 158 cm.

Wysyłając bagaż kurierem przez firmę Europaczka, zapłacisz znacznie mniej. Przykładowo za przesyłkę o wadze do 30 kg zapłacisz:

 • 68,60 zł netto – jeżeli docelowym krajem będzie Austria, Holandia, Czechy lub Węgry,
 • 55,59 zł netto – jeżeli docelowym krajem będą Niemcy,
 • 81,88 zł netto – jeżeli docelowym krajem będzie Dania, Francja lub Litwa.

Nadając bagaż kurierem, możesz zaoszczędzić kilkaset złotych! Jeżeli chcesz poznać ceny paczek nadawanych do innych krajów, zajrzyj do naszego cennika.

Jak wysłać bagaż kurierem – wskazówki

Wybierasz ekonomiczną opcję i wysyłasz bagaż kurierem? Pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym Twoja paczka dotrze w idealnym stanie i na czas pod wskazany przez Ciebie adres:

 • rzeczy, które masz zamiar wysłać kurierem, spakuj do czystego, solidnego kartonu,
 • upewnij się, że nie zamierzasz nadać kurierem rzeczy, które są wyłączone z transportu (np. leki czy rośliny),
 • jeżeli w kartonie są puste przestrzenie, zabezpiecz wysyłane produkty, wykorzystując folię bąbelkową lub wypełnienie w postaci starych gazet.

Pamiętaj też o dokładnym zaadresowaniu przesyłki. Jeżeli na etykiecie znajdą się błędy, Twoja paczka może nie zostać dostarczona lub odbędzie się to z opóźnieniem.

Gdy przygotujesz paczkę, pozostanie Ci tylko ją dostarczyć do naszej sortowni mieszczącej się w Zielonej Górze. Masz do nas sporo kilometrów i zastanawiasz się, jak wysłać bagaż za naszym pośrednictwem? Możesz go dostarczyć do nas dowolną firmą kurierską – resztą zajmiemy się my.