Przesyłka międzynarodowa o niestandardowych wymiarach – jak ją zapakować i wysłać?

Wysyłając paczkę, zawsze musimy odpowiednio ją przygotować. Tak, by nie uległa uszkodzeniom podczas długotrwałego transportu i bezpiecznie dotarła do adresata. Co w przypadku, gdy do zapakowania mamy przedmiot sporych rozmiarów i do tego o nietypowym kształcie? Rower, opony, wózek dziecięcy – nie włożymy ich po prostu do pudełka. Przeczytaj nasz krótki poradnik właściwego przygotowania do wysyłki przedmiotów niewymiarowych, a dzięki temu kurier na pewno szybko dostarczy Twoją paczkę na miejsce.

Paczka – przesyłka niestandardowa – co to znaczy?

Zwykle każda firma kurierska ma swoje wytyczne określające, czym charakteryzuje się przesyłka niestandardowa. Musimy wiedzieć, że nietypowe przesyłki nie przechodzą zazwyczaj przez automatyczne sortery. Są sortowane ręcznie i wymagają zaangażowania dodatkowych pracowników. Za przesyłkę niestandardową uważa się taką, która przekracza ogólne wymiary lub ciężar, jest zapakowana w nietypowy sposób albo ma nietypowy kształt. Jeśli chodzi o sposób opakowania – niestandardowe są: materiały syntetyczne jak worki czy foliopaki, opakowana metalowe i drewniane, wykonane z tkanin oraz – uwaga! – owinięte w całości taśmą pakową. Podobnie przesyłki obwiązane sznurkiem. Za przesyłki niestandardowe uważa się również przedmioty nieopakowane w pełni, ale możliwe do przewozu w takiej formie, jak np. opony czy materace. Co do kształtu przesyłek to niestandardowe są te o trójkątnym lub okrągłym przekroju, takie, które nie są regularnym prostopadłościanem, mają wystające lub odstające elementy. Nietypowe są także przesyłki o nierównej powierzchni nośnej, które są niestabilne lub wybrzuszone.

Jak prawidłowo zapakować przesyłkę niestandardową za granicę?

Przede wszystkim – na transporcie przesyłki bez uszkodzenia jej zawartości zależy zarówno nadawcy, jak i odbiorcy, ale również firmie realizującej usługę kurierską. Aby tak się stało, przesyłka niestandardowa, zwłaszcza ta wysyłana za granicę, musi być właściwie opakowana. Zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami pakowania przesyłek zagranicznych, dzięki którym unikniesz opóźnień w dostawie czy uszkodzenia zawartości.

Twardy i odporny na uszkodzenia karton to bepieczna przesyłka zagraniczna

Sprawdzi się w przypadku przesyłek, które pomimo swojego niestandardowego kształtu, zmieszczą się w kartonie. Duże kartony można z łatwością dostać w popularnych marketach budowlanych. Wybierzmy te wykonane z grubej, najlepiej trójwarstwowej tektury, odpornej na wilgoć. Zwróć uwagę, że im cięższa zawartość, tym bardziej solidne powinno być opakowanie zewnętrzne.

Folia streczowa

Popularny i bardzo wytrzymały strecz jest idealny do pakowania przesyłek o niestandardowym kształcie, z licznymi wybrzuszeniami. Pamiętajmy jednak, by przed owinięciem przedmiotu zabezpieczyć go od środka, np. tekturą czy materiałem. Newralgiczne, wystające punkty należy dobrze owinąć taśmą pakową.

Wypełniacze wolnych przestrzeni w przesyłce

Aby ochronić zawartość paczki przed przesuwaniem i uderzaniem w opakowanie, a także ją zamortyzować na czas transportu międzynarodowego, należy dokładnie zabezpieczyć wszystkie wolne przestrzeni wewnątrz kartonu. Do tego celu można wykorzystać folię bąbelkową, styropian, poduszki wypełnione powietrzem, papier z niszczarki, kawałki tkanin, a w przypadku ciężkich rzeczy – stelaży styropianowych. Przedmioty można także owinąć tkaniną. Jeśli zawartość paczki składa się z kilku elementów, warto przełożyć je warstwą oddzielającą, np. tkaniną, gazetami czy folią bąbelkową. Wypełniacz jest konieczny w każdym przypadku, a już zwłaszcza przy transporcie rzeczy kruchych i delikatnych.

Zabezpieczenie zewnętrzne

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy paczka jest szczelnie zamknięta z każdej strony. Warto owinąć ją dokładnie taśmą pakową, zwracając uwagi na rogi opakowania, która utrzyma w pożądanej pozycji wszystkie odstające elementy opakowania.

Naklej specjalne etykiety

Jeśli wysyłasz przedmioty delikatne lub kruche, naklej specjalne etykiety informujące o zawartości – dzięki nim kurierzy będą wiedzieli, że taką paczkę muszą traktować ze specjalną uwagą. Następnie zaadresuj paczkę, wpisując dane drukowanymi literami. Twoja przesyłka zagraniczna jest już gotowa wyruszyć w świat!