Sprzedajesz swoje towary do krajów Unii Europejskiej? O tym musisz pamiętać!

Internet wygenerował imponujący rozwój sprzedaży wysyłkowej, także tej realizowanej poza granice naszego kraju. Najczęściej nadajemy przesyłki międzynarodowe do krajów Unii Europejskiej, np. za pośrednictwem takich rozwiązań, jak Ebay, Amazon, Dawanda, czy Aukro, co wiąże się zarówno z szeregiem potencjalnych korzyści, jak i obowiązujących obostrzeń. O czym powinieneś pamiętać wysyłając swój towar za granicę? Na uwagę zasługują przede wszystkim dwie kwestie – księgowość oraz te dotyczące samej wysyłki towarów.

2_29.01

Sprzedaż za granicę tylko dla VAT-owców

Jesteś właścicielem sklepu internetowego i planujesz rozszerzyć swoją działalność o sprzedaż wysyłkową za granicę? Pamiętaj zatem, że sprzedaż do krajów unijnych możliwa jest jedynie w sytuacji, gdy przedsiębiorca jest zarejestrowany w Polsce, jako czynny podatnik VAT. Jeśli korzystasz z ulgi z tytułu niskich obrotów rocznych i nie jesteś VAT-owcem, musisz z niej zrezygnować jeszcze przed ekspansją na rynki zagraniczne.

Jak rozliczać VAT w przypadku dokonywania sprzedaży wysyłkowej za granicę?

Jeśli sprzedajesz swoje towary na rzecz przedsiębiorców z innych krajów Unii Europejskiej i jesteś zarejestrowany jako czynny podatnik VAT UE, to sprawa jest prosta – musisz jedynie wystawić fakturę VAT, a podatek ze stawką 0% rozliczony zostanie według ogólnych zasad wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Nieco inaczej kwestia ta przedstawia się w sytuacji, gdy realizujesz sprzedaż wysyłkową na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli po prostu indywidualnego klienta zagranicznego. Tutaj nie można zastosować stawki 0% VAT, bo VAT zawsze płaci ostateczny odbiorca.

Podatek VAT od transakcji z konsumentami z innych krajów UE należy rozliczyć w państwie, do którego towary są wysyłane. Jednak nie dotyczy to sprzedaży do określonych limitów. Jeśli zatem nie przekroczysz pewnych obrotów podatek możesz opłacić w kraju nadania przesyłki, czyli w Polsce. Dopiero po przekroczeniu limitów będziesz musiał zarejestrować się do celów VAT w danym państwie. Ile wynoszą limity? Warto to sprawdzić. Dla poszczególnych krajów mogą to być nieco inne kwoty, choć najczęściej limity wynoszą 35.000 euro. I tak np. w Austrii, Hiszpanii i Belgii będzie to rzeczywiście 35.000 euro, w Czechach 41.510 euro, natomiast w Niemczech i Francji 100.000 euro. Warto pamiętać, że kwota ta określa całkowitą wartość sprzedaży wysyłkowej do danego państwa członkowskiego w ciągu roku podatkowego albo w poprzednim roku podatkowym.

Zapoznaj się również z naszą interesującą ofertą na paczki do niemiec.

Istnieją towary wyłączone ze sprzedaży wysyłkowej za granicę

Przepisów dotyczących sprzedaży wysyłkowej, a pozwalających na rozliczenie podatku w Polsce nie zastosujesz w przypadku:

  • nowych środków transportu;
  • towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przed podmiot działający na jego rzecz;
  • wyrobów akcyzowych;
  • towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, do których opodatkowania stosuje się zasady VAT-marża.
  • W powyższych przypadkach należy sięgnąć po przepisy dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Sprzedaż wysyłkową do krajów UE należy odpowiednio udokumentować

Jeśli posiadasz kasę fiskalną, to przy jej zastosowaniu po prostu musisz zaewidencjonować zrealizowaną zagraniczną sprzedaż. Jeśli korzystasz ze zwolnienia w obowiązku posiadania kasy fiskalnej, to musisz wystawić fakturę. Pamiętaj, że wysyłając towar do odbiorcy z innego kraju na terenie UE (zarówno osoby fizycznej, jak i firmy), przedsiębiorca zawsze ma obowiązek wystawić fakturę VAT.

Warto zdecydować się na stałą współpracę z międzynarodowym kurierem

Wysyłka paczki za granicę kojarzyła Ci się dotąd z wysokimi kosztami, obawami o bezpieczeństwo przesyłki i terminowość jej dostarczenia? Tego typu obawy i wątpliwości rozwiejesz nawiązując współpracę z solidnym, międzynarodowym brokerem z bogatym doświadczeniem na rynku usług kurierskich. Tego typu rozwiązanie nie wiąże Cię jednak w żaden sposób. Możesz bowiem korzystać z szerokiego wachlarza międzynarodowych usług kurierskich bez podpisywania umów.

Wybierając usługi kurierskie zwróć uwagę przede wszystkim, czy:

  • zlecenia realizowane są na terenie całej Unii Europejskiej (nigdy nie wiadomo, w jakie miejsce będziesz wysyłać swój towar),
  • istnieje możliwość „śledzenia” przesyłki zagranicznej oraz rozwiązania w postaci powiadomień o doręczeniu, co da Tobie pełną kontrolę nad realizowanym zamówieniem.